Xampp Apache Port 80 Hatası ve Çözümü

Php yorumlayıcısı olan Xampp, bize gerekli sistem ve programları hazır bir şekilde sunuyor. Çoğumuzun başına gelmiş bir hatanın çözüm yollarına beraber inceleyeceğiz. Bu sorunu temeli Skype’ın kullanmış olduğu 80 portu ile alakalıdır.


Xampp kurulumu veya kullanımı sırasında “Port 80 or 443 is already in use.” gibi bi hata ile karşılaşıyoruz. Burada hataya sebep olan Skype’ın kullanmış olduğu 80 portunun Xampp tarafından da kullanılıyor olmasıdır. Geçici çözüm olarak, kurulum ya da kullanım sırasında Skype’ı kapatmak olacaktır. Bu zahmetli işlem yerinede 2 farklı yoldan kalıcı çözüme ulaşmayı anlatacağım.

1. Yol – Xampp Port Ayarlarını Değiştirme

Xampp kurulumu başarılı bir şekilde gerçekleşmiş fakat programı çalıştırdığınızda bir çok hata mesajı ile karşılaşıyorsanız bu yol işinize yarayabilir. Fakat Xampp kurulum esnasında hata alıyorsanız bu işlem işe yaramayacaktır. Geçici olarak Skype programını kapatmanız gerekir.

  1. (Xampp server kurulum dizini)/etc/httd.conf dosyasını herhangi bir metin editörü ile açıyoruz
  2. Açmış olduğumuz bu dosyada Listen 80 aramasını yapıyoruz,
  3. Çıkan sonuçtaki 80 değerini herhangi bir sayı ile değiştiriyoruz. Bu değer xampp’ın yeni portu olacaktır. Örneğin: 90* değerini yazalım.
  4. Yukarıdaki değişiklikten sonra aynı dosyada ServerName aramasını yapıyoruz. Arama sırasında localhost:80 gibi bir ifade ile karşılaşacağız. Buradaki 80 değerini, yeni belirlediğimiz port(90) ile değiştiriyoruz,
  5. Değişiklikler sonrasında, xampp’ı yeniden başlatıyoruz,
  6. Port değiştirme işlemi başarıyla tamamlanmış oluyor. Local sunucuya ulaşmak için değiştirdiğiniz değeri kullanmak yeterli olacaktır. Örneğin: http://localhost:90 gibi


* 90 değeri sadece örnek olarak verilmiştir. Bu değeri istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

2. Yol – Skype Port Ayarlarını Değiştirme


En iyi ve benimde kullanmış olduğum bir alternatif olan Skype’ın portunu değiştirmektir. Bu işlem bize ‘http://localhost:90’ gibi bir yapının oluşmasını önlememizi sağlar. Sıra ile işlemlerimizi takip edelim;

  1. Araçlar – Seçenekler – Gelişmiş – Bağlantı yolunu izliyoruz,
  2. Sağ bölümde “Diğer gelen bağlantılar için bağlantı noktası 80 ve 443’ü kullan” seçeneğinin işaretini kaldırıyoruz.
  3. İşareti kaldırdıktan sonra Kaydet diyerek programı tekrar başlatıyoruz.
  4. Artık Apache server 80 Port sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

Vesselam..

2. yol Skype’ın portunu değiştirmekten ibarettir. Eğer farklı bir program mâni oluyorsa 1. yolu kullanmanız önerilir. Sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz, sağlıcakla kalın..

Reply