WordPress Yorumlarda Yanıtlama Sorunu [Çözüm]

WordPress Yorumlarda Yanıtlama Sorunu

WordPress tabanlı web sitenizde özel bir tema kullanıyorsanız ya da yeni bir tema geliştiriyorsanız muhtemelen böyle bir sorun ile karşılaşabilirsiniz. Nitekim ben WordPress yanıtlama sorunu ile karşılaştım. 🙂

Aslında WordPress temamı sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Yani temamdan kaynaklı bir sorun olacağını düşünmedim ve sonradan yüklediğim eklentileri teker teker etkisizleştirerek test ettim. Zaten sonradan karşılaştığınız sorunlarda ilk yapmanız gereken eklentileri test etmek olmalıdır. Anladım ki sorunun kaynağı YOAST SEO isimli seo eklentisinden kaynaklanıyor.

WordPress Yorumlarda Yanıtlama Sorunu Temadan mı Eklentiden mi?

Soruna tam odaklanabilmek için birde WordPress’in resmi sitesinde bulunan ücretsiz ya da premium temalar ile test ettiğimde “yanıtla” fonksiyonunun çalıştığını gördüm. Anlaşılacağı üzere sorun, YOAST SEO eklentisinden değil benim temamdan kaynaklı.

WordPress Yanıtlama Sorunu Temadan mı Eklentiden mi?

WordPress Yorumlarda Yanıtlama Sorununun Çözümü Nedir?

Yapmanız gereken tek şey; WordPress temanızın functions.php dosyasına bir kod parçacığı eklemek olacaktır. Bu işlemi iki farklı yoldan gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz FTP üzerinden web sitenizin kök dizinine erişerek, dilerseniz de WordPress sitenizin admin panelinden functions.php dosyasına erişerek bu işlemi yapabilirsiniz.

Gerekli süre: 2 dakika.

Ben yazıma admin paneli üzerinden devam edeceğim.

  1. Tema Düzenleyicisine Girin

    WordPress admin panelinizin sol panelinde Görünüm > Tema Düzenleyici menüsüne tıklayın.

  2. Functions.php Dosyasını Açın

    Bir önceki adımda karşınıza çıkan sayfanın sağ panelinde temanızın dosyalarını göreceksiniz. Functions.php dosyasına girin. Aşağıda verdiğim kodu dosyaya ekleyin.

WPSEO Yanıtla Kodu

add_filter( 'wpseo_remove_reply_to_com', '__return_false' );

Hepsi bu! Eğer hala sorununuz devam ediyorsa yorumunuz ile belirtin bunu. Beraber çözelim. Bonus olarak WordPress blogunuz da yayınladığınız yazılardan okurlarınızı haberdar edebilmek için bir bülten aboneliğine ihtiyacınız vardır. Web sitenize e-posta aboneliği yerleştirin.

Reply