WordPress Temaya Yeni Widget Alanları Nasıl Eklenir?

Eğer WordPress sitenize yeni bir tema entegre ediyorsanız ya da var olan temanız da yeni güncellemeler, düzenlemeler yapmak istiyorsanız elbette widget alanlarına (bileşenler) da er ya da geç yolunuz düşer.

Widget Alanlarını (Bileşenleri) Nerelerde Kullanabilirim?

Bir wordpress temasının, herhangi bir yerinde widget alanlarını (bileşenler) kullanabilirsiniz. Genellikle tercih edilen kısım sidebar‘dır. Ancak bilinmelidir ki widget’lar yalnız sidebar’lar da değil footer, headar ve main dediğimiz ana içerik bölümlerinde de kullanılabilir. Ben makalemin yönünü sidebar.php dosyasına yeni widget alanları nasıl eklenir üzerine çeviriceğim.

Bileşenleri (Widget Alanları) Temamın Sidebar’ına Nasıl Eklerim?

İlk olarak temanıza widget kaydetmek için tema fonksiyonları (functions.php) şablonuna register_sidebar fonksiyonunu eklemeniz gerekir.

Kullanım tercihinize bağlı olarak ister SFTP‘den dosya transferi yapan yardımcı bir program yardımı ile isterseniz de WordPress sitenizin admin paneli üzerinden function.php dosyasına erişerek bu işlemi yapabilirsiniz.

WordPress admin paneli üzerinden devam edecekler için: Admin Paneli | Görünüm → Tema Düzenleyici → (function.php) olarak sırasıyla takip edin.

if (function_exists('register_sidebar')) {

	register_sidebar(array(
		'name' => 'Özel Widget Alanı',
		'id'  => 'widget-name',
		'description'  => 'Bu özel widget alanıdır.',
		'before_widget' => '<div id="%1$s" class="widget %2$s">',
		'after_widget' => '</div>',
		'before_title' => '<h4>',
		'after_title'  => '</h4>'
  ));

}

Kod içerisinde beliren dizi elemanları ile WordPress’e sidebar ve widgetlerinizin nasıl işlenmesi ve görüntülenmesi gerektiğini belirtebiliyorsunuz. Ne işe yaradıkları hususunda kısaca açıkladım:

REGISTER_SIDEBAR Elamanları Ne İşe Yarar?

name:

Widget alanının bileşenler tablosunda da göreceğiniz adıdır. Birden fazla widget eklemesi yaptığınız da faydalı olmaktadır.

id:

Widget için benzersiz bir ID olmaldır.

description:

Widget alanınızın yine bileşenler tablosundaki açıklama alanıdır.

before_widget:

Widget alanınızın başında bulunması gereken HTML kodu bu alana yazmalısınız.

after_widget:

Widget alanınızın sonunda bulunması gereken HTML kodu bu alana yazmalısınız.

before_title:

Widget başlığının önünde bulunması gereken HTML bloklarını bu alana yazmalısınız.

after_title:

Yine aynı şekilde widget başlığının sonunda bulunması gereken HTML bloklarını bu alana yazmalısınız.

Yeni Widget Alanlarımı Sitemde Nasıl Gösteririm?

Fonksiyonlar (functions.php) dosyasına eklemiş olduğumuz bu kod parçacığı sayesinde WordPress, temanız için bir widget kaydettiğinizi tanır ve bileşenler panelinden de sürükle bırak yapabilmenizi sağlar. Geriye kalan tek işlem ise tanımladığınız widget’i sidebar.php dosyasına çağırmak. Bu işlemi yaparak widget’leri sitenizde görünmesine izin vermiş olursunuz.

WordPress admin paneli üzerinden devam edecekler için: Admin Paneli | Görünüm → Tema Düzenleyici → (sidebar.php) olarak sırasıyla takip edin.

<?php if (function_exists('dynamic_sidebar') && dynamic_sidebar('widget-sbar')) : else : ?>
   <div class="pre-widget">
	<!--null widget area-->
   </div>
<?php endif; ?>

Nihayetinde..

Nihayetinde az bir programlama bilgisi ile temanızla uyumlu yeni widget alanları açabilirsiniz. Bilginiz kısıtlı ise aşağıya kolayca bir yorum bırakın. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

Reply