PHP Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

İlk PHP dersimizde giriş yapmak yerine PHP hakkında birkaç bilgi öğrenmeniz faydanızadır. PHP nedir? Ne işe yarar? Kullanım yerleri nelerdir? Neden PHP?

PHP, Rasmus Lerdrof isimli bir programcı tarafından oluşturulmuş, fakat bir grup olarak değil de ismi geçen kişi tarafından geliştirilmeye başlamıştır. (1994) Zaman ilerledikçe bir çok kişi ve gruplarca geliştirilmeye devam etmiş ve günümüzdeki halini almıştır.


PHP Nedir, Ne İşe Yarar?

PHP öğrenilmesi zor bir yazılım değildir. Ancak bütün web yazılımlarında olduğu gibi bunda da biraz olsun üzerinde denemeler yapmak gerekir. PHP, html kod betiğine gömülü olarak çalışır.

Bunun yanı sıra PHP’nin en güzel özelliklerinden birisi de oyun programı yazmaya kadar birçok amaca hitap ediyor olmasıdır. Birçok veritabanı ile de uyumlu çalışabiliyor olması en iyi avantajlarından bir tanesidir. PHP’de iyi bir edit programı kullanmadığınız sürece hata yapma olasılığınız çok yüksektir. Önerdiğimiz edit programı olan ‘Notepad++’ ı resmi sitesi üzerinden indirmenizde fayda var.

PHP’nin ücretsiz ve geliştirilebilir olması büyük avantajlardandır.

Neden Php Öğrenmeliyim?

Şuanda; ‘Zaten bir kamyon dolusu içerik yönetim sistemleri var iken neden PHP öğreneyim?’ diyebilirsiniz. Eğer bu düşüncedeyseniz sizlere ücretsiz forum için SMF ve vBulletin içerik yönetim sistemi için ise Joomla ve WordPress’i önerebilirim. Ama bir zaman sonra sizin istediğiniz fakat piyasada olmayan bir eklenti gerektiğinde kollarınızı sıvayıp PHP’ye atılmanız gerekecektir.

PHP Nasıl çalışır?

PHP çalışması için bir yorumlayıcıya sahip server’a ihtiyaç duyar. PHP’nin Linux serverlarda çalışabildiği gibi Windows işletim sistemli serverlarda da çalışabilmektedir. Tabi eklentilerle Windows serverlarda da çalışabilir. Kendi bilgisayarınızı server olarak kullanabilirsiniz. Bunun için ek program ve paketlere ihtiyacımız vardır. Php, Apache ve MySQL’i tek tek kurmak ve ayarlarını yapmak yerine, hepsini tek pakette içinde bulunduran ve kurulumdan sonra ek bir ayar işlemine gerek duymayan XAMPP’ı kurmanızı tavsiye ederim. Resmi sitesi; https://www.apachefriends.org/tr/download.html adresinden indirebilirsiniz.

Xampp kurulum ve kullanımı için bu makalemize göz atabilirsiniz; Xampp Kurulum ve Kullanımı

Neden PHP?

  • Öğrenmesi .NET’e göre zor olan bir dil değildir,
  • .NET’den daha yeteneksiz bir dil değildir,
  • Güvenilir bir dildir,
  • Açık kaynak kodludur, dolayısıyla maliyeti ucuzdur,
  • Performansı oldukça iyidir,
  • Veri tabanları ile uyumludur, MySql gibi bir özel yardımcısı vardır,
  • Dünyadan en çok kullanılan web tabanlı programlama dilidir,
  • Ve tabii ki nesneye yönelik bir dildir.

PHP ile örnek bir ekran çıktısı;

<?php echo “Merhaba Dünya”; ?>

Reply