Makale Kopyalarına Otomatik Kaynak Kodu [CopyRight]

Belki başınıza gelmiştir, belkide gelmesi yakındır. Siz emek harcarsınız, saatlerce ekran başında bir makale, bir yazı yazmaya çalışır yayınlarsınız. Emek hırsızları gelir ve hiç bir kaynak belirtmeden kendi makalesi gibi makalenizi kullanır. Google her ne kadar ‘copy-paste’ yöntemine sıkı önlem almış olsa da gönül razı kalmaz. Belki bu metot tüm kopyaları önleyemeyecek fakat bir bot ya da bot gibi seri ve kontrolsüz kopyacılara karşı bir önlem niteliğinde olacaktır.

Kodun çalışma mantığı, herhangi birinin sitenizden bir harf dahi kopyalaması sonrasında herhangi bir yere yapıştırması sonucunda altında bir kaynak linki belirecektir. Bu da orjinal yazının linkte bulunduğunu ifade edecektir.

Kodu <head> </head> arası herhangi bir yere yapıştırabilirsiniz.


<script type=”text/javascript” >
function addLink() { var body_element = document.getElementsByTagName(‘body’)[0]; var selection; selection = window.getSelection(); var pagelink = ” Kaynak: “+document.location.href+” “; // var copytext = selection + pagelink; var newdiv = document.createElement(‘div’); newdiv.style.position=’absolute’; newdiv.style.left=’-99999px’; body_element.appendChild(newdiv); newdiv.innerHTML = copytext; selection.selectAllChildren(newdiv); window.setTimeout(function() { body_element.removeChild(newdiv); },0); } document.oncopy = addLink;
</script>

Örnek Görünüm;

Reply