1983’ten Günümüze İzlenebilecek 7 Harika Hacker Filmi

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere benimde izlemiş olduğum 1983’ten günümüze kadar kayda alınmış en iyi 7 Hacker konulu filmi size tanıtacağım.


1) BEN KİMİM? – (2014)

Kafası çalışan hırslı bir genç olan Benjamin, Almanya’da yaşamını sürmektedir. Bilgisayar ile uğraşarak zaman geçiren genç ileride dünya tarafından tanınan bir hacker olmak istemektedir. Bu çalışmalarına arkadaşı Max ile başlamışlardır. Clay isminde başka bir hacker grubu Benjamin’in yeteneklerini duyduklarında onuda aralarında görmek için teklifte bulunurlar. Bu teklifi kabul eden Benjamin kısa sürede yaptıkları tehlikeli işler sayesinde tüm istihbarat birimlerini peşlerine takarlar. Bu tehlikeli oyuna başka bir hacker grubu da katılınca işler iyice karışacaktır.

IMDB Puanı: 7.6 /10

Yönetmen: Baran Bo Odar

Yapım: 2014 – Almanya

Oyuncular: Trine Dyrholm , Elyas M’barek , Hannah Herzsprung , Tom Schilling , Wotan Wilke Möhring

2) SAVAŞ OYUNLARI – (1983) 


David Lightman, çevresiyle iyi ilişkileri olan, meraklı bir gençtir. David, bir şirkete ait sandığı bilgisayar sistemini hack ederek, orada bulduğu bir bilgisayar oyununu oynamaya başlar. Ancak onun oyun sandığı şey, aslında Amerikan’ın askeri savunma sisteminde yer alan ve nükleer füzelerin kontrolünü sağlayan bir simülasyondur. Basit bir savaş oyunu oynadığını düşünen genç hacker, kendini Üçüncü Dünya Savaşı’nın içinde bulur.

IMDB Puanı: 7,1/10

Yönetmen: John Badham

Gösterime giriş tarihi: 3 Haziran 1983 (ABD)

Film müziğinin bestecisi: Arthur B. Rubinstein

Oyuncu direktörü: Wallis Nicita

Sinematografi: William A. Fraker

3) ŞİFRECİLER – (1992) 


Şifreciler filminin konusunda doksanlı yıllarda seneryoya göre dünya bir çiple kontrol edilebilmektedir. Güvenlik sistemleri konusunda uzman olan Martin Bishop ve gurubuna CIA tarafından bir teklif ve teklifleri geri çevrilir. Grup teklifi reddedince götürülen teklif yapılması gereken zorunlu bir göreve dönüşür ve Bishop’un kimliği halka açıklanır. Dünya üzerindeki her türlü ve zorlu şifreleri çözebilecek kadar iyi bir programı ele geçiren Şifrecileri bir süpriz daha beklemektedir.

Yönetmen Adı: Phil Alden Robinson

Oyuncular: Robert Redford, Dan Aykroyd, Sidney

Gösterime giriş tarihi: 9 Eylül 1992 (ABD)

Sinematografi: John Lindley

4) DEVLET DÜŞMANI – (1998) 

Robert dean nasıl olduysa siyasi bir cinayetin delillerine ulaşır. Artık hükümete bağlı istihbarat servislerinin hedefindedir. Hayatı mahvolmuştur. Yüksek teknolojinin kullanıldığı haber alma cihazları ve ajanlar onun peşindedir. Bu cihazlardan kaçış neredeyse imkansızdır ve saklanacak yeri kalmasada o aileseni ve kariyerini kurtarmak için mücadele edecektir.

IMDB Puanı: 8.4

Yönetmen Adı: Tony Scott

Oyuncular: Will Smith , Jack Black , Barry Pepper , Seth Green , Jason Lee

Vizyon Tarihi: 1999

5) SANAL KORSAN – (2000) 


Kevin Mitnick, muhtemelen dünyanın en iyi bilgisayar korsanıdır (hacker). Öyle ki, artık Kevin; bilgiye ve mücadeleye doyamaz hale gelmiştir. Her gününü giderek daha zorlu hedeflerle giriştiği siber savaşlarda harcar. Ancak bir gün, Kevin;eskilerin süper korsanı bir bilişim güvenlikçisinin bilgisayarını kırmaya çalışınca işler değişir. Şimdiye kadar aradığı şeyi nihayet bulmuştur; dişine göre bir rakip…

Yönetmen: Joe Chappelle

Senaryo: Tsutomu Shimomura

Müzik: Chris Holmes

Görüntü Yönetmeni: Dermott Downs

Süre: 96 dk

Ülke: ABD

6) WİKİLEAKS: BEŞİNCİ KUVVET – (2013) 

Ünlü Wikileaks sitesinin kuruluşunu ve kurucuları olan Julian Assange ile Daniel Domscheit-Berg’ün aralarında yaşanmış arkadaşlık ve iş ilişkilerini konu alan bir film.

IMDB Puanı: 6.1

Yönetmen: Bill Condon

Yapım: 2013 – ABD

Oyuncular: Benedict Cumberbatch , Moritz Bleibtreu , Laura Linney , Daniel Brühl , Carice van Houten

7) ENİGMA – (2015) 

Sherlock Holmes dizisiyle yüzünü çokca görmeye alıştığımız Benedict Cumberbatch’in baş rolde bulunduğu ve güzel oyuncu Keira Knightley’nin eşlik ettiği 8.2 imdb puanına sahip harika bir biyografi filmi. Filmdeki diğer oyuncular ise Mark Strong , Matthew Goode ve Charles Dance gibi ünlüler yer almaktadır. Yapımcılığını ise Peter Heslop ve Nora Grossman birlikte üstlenmişlerdir. Senaryosunu ise ünlü senarist Graham Moore kaleme almıştır.

Savaşta en önemli olan şeylerin başında haberleşme gelir. Haber alma ağı iyi olan bir devlet savaştığı diğer devletlerden bir sıfır öndedir her zaman. Peki bu haberleşme ağlarını ne oluşturuyor? Haberleşme ağlarının çoğunluğunu telsizler oluşturmaktadır. Bazı telsiz konuşmaları şifreli oldukları için birileri tarafından çözümlenmesi gerekmektedir. Bu çözümlemeyi de en iyi yapabilecek olanda iyi bir matematikçidir tabi ki! Ünlü matematik dehası olan Alan Turing’in 2.Dünya Savaşı yıllarında Alman Haberleşme ağının şifrelerini çözmesini konu alan bu gerilim, dram ve biyografi filmi sizlerle olacak. Film 15.000.000 $ gibi bir bütçeyle çekilmiştir.

IMDB Puanı: 8,2

Yönetmen: Morten Tyldum

Yapım: 2014 – ABD

Oyuncular: Keira Knightley , Benedict Cumberbatch , Mark Strong , Matthew Goode , Charles Dance

Sizlerinde izlemiş olduğu ama listede bulunmayan filmler mevcut ise yorumlarınız ile bizimle paylaşabilirsiniz.

Reply